CAHİLİN CESARETİ


Mehmet Sözügüzel
sozuguzel@gmail.com
 
 

Cahilin eğitim sorunu olmadığını, cahilin asıl ahlak sorunu olduğunu bu pandamı döneminde  her ortam da yaşadık.

Cahil kelimesinin karşılığını aradığımızda karşımıza temel olarak öğrenim görmemiş, okumamış, bilgisiz, belli bir konuda yeterli bilgisi olmayan ,deneyimsiz, genç, toy vb.açıklamalar çıkıyor .

Ülkemizde seksen milyonun üzeri insan yaşıyor .Nüfusumuzun küçük de olsa bir kısmı, sevgi, saygı, erdem ve manevi geri kalmışlıklarının  farkında olmadan hayatlarına devam ediyor.

Bunlar için toplumu vuran kaos (cahilin) hiç umurlarında değil.

Televizyonlarda fakir, zengin okumuş, okumamış diplomalı, diplomasız, beyaz yakalı, mavi yakalı küçük bir grup  fikirlerini söylerken, bana bir şey olmaz edasıyla sanki bizlerle alay edercesine  yüzleri kızarmadan konuşmaların sürdürüyorlar.

Acı içerisinde görüyoruz ki cahilin sadece eğitim sorunu yok. Nice okumuş okumamış cahiller var aramızda.

Cehaletleri sonucu geliştirdikleri fazla özgüveni katma değer olarak içinde bulundukları topluma sunmadıkarı/sunamadıkları için  toplumda kabul görmeyecek davranışları sergileyerek öne çıkma eğilimlerini maalesef bizlere yaşatıyorlar.

Onlar ki kimi an maskeni tak diyen polise, duyarlı diğer vatandaşlara karşı asi bazen de saldırgan olarak çıkıyor hele birde kameralar varsa işi şova dönüştürüyorlar, fiziksel güçleri yetiyorsa acımasızca karşılarındakini dövüyorlar,  doktorlara acil servislerde saldırıyorlar,

Onlar ki sanki hiçbir şey yokmuş gibi çevre kirliğine aldırmadan çöplerini sokaklara atıyorlar, onlar ki çevre duyarsızlıklarını para hırsı ile birleştirip çevre katliamları yapıyorlar, onlar ki kendilerini göstermek, anlık gündem olmak için her türlü kötülüğü çevrelerine yapmaktan ve bunu şova dönüştürmeden kendilerini alıkoymuyorlar.

Onlar ki topluma olan eksi değerlerini kapatmak için ağızlarından vatan, millet, din kavramların düşürmüyorlar, kendilerini bunlara en sadık vatandaş olarak gösterirken hiçbir artı değer sağlamadıklarını, aslında savundukları değerlere asıl kendilerinin kötülük ettiklerini bilmeden ve hiç durmadan konuşuyorlar,

Onlar ki kendi inanmadıkları sözlerine bir de şımarık gülmelerini ekliyorlar.

Aynı sahne de doktorundan, hasta bakıcısına, hasta sahibinden, hastaya, polisinden, öğretmenine, işsizinden, iş sahibine kadar birçok insan da çığlık atıyor. “Yeter diyorlar, yeter aç kaldım, işsizim, sağlığımı kaybettim, yakınım öldü ben öleceğim yeter diyorlar “ ve hiç biri de gülmüyor.

Her koyun kendi bacağından asılır atasözümüz var. Her koyun kendi bacağından asılır doğru ama o koyun asıldığı yerden kaldırılmaz ise çürümeye başlar. Çürüyüş sinekleri, kurtları, haşaratı çeker. Çürüme mikrop üretir en sonda hastalık üretir. Çevresini zehirler.

Buna dur demek orada bulunan bütün insanlara düşer. Dur demezlerse kendi bacağından asılan  koyun zamanla etrafına pis koku ve hastalık yayar.

Ülkemizin corana sorunu var, işsizlik sorunu var, ekonomik sorunu var, okul sorunu var, askeri sorunları var, teknolojik geri kalmışlık sorunları var, üretimden uzaklaşma sorunu var var da, var.

Ama bu günlerde hepimizin anlamak zorunda olduğu en büyük sorun ülkemizin cahil sorunu olduğudur. Cahilin de eğitim sorunun yanı sıra ahlak sorunu olduğudur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI