BİLİNMEYENİN BİLİNME ÇABASI


Mehmet Sözügüzel
sozuguzel@gmail.com
 
 

Bilim için ne çok tanım yapılabilir en sade anlatım ile bilim bilinmeyenin öğrenilmesi bilinebilir hale getirilmesi süreçlerinin neden sonuç arasında mantıklı açıklama sürecidir diyebilirim.

Dünyanın oluşumundan dünyanın yaşına, dünyada canlı serüveninden, günümüz teknolojisine kadar artık her şey soru cevap arasında tanımlanabiliyor ve bilinebiliyor. Dünya üzerinde kaç kez hayat yeniden oluştu kaç çeşit insan evrimi oldu günümüz canlıları hangi evrimden sonra bu günkü halini aldı artık bunlar hakkında bilim insanları sağlam deliller ile bizleri aydınlatabiliyor.

Dünya neden oluştuğu gibi kalmadı dünya bugüne kadar neden birçok canlı türüne ev sahipliği yaptı dünyada ki canlılar neden evrimleşerek bu günkü halini aldı artık bu tür soruların cevapları kolayca anlaşılır bir şekilde dijital ortamlar da görseller ile öğrenilebilir bir halde bizlere sunuluyor.

Dünya neden bu kadar çok çeşitli bir evrime sahne oldu. Bu soru bana dünyanın en büyük yaşayan canlı olduğu hissini uyandırıyor. Dünyamız yaşayan bir canlı olarak içinde bulundurdukları diğer canlılara karşı bir direnç gösterebiliyor. Dünya bazen içerisinde barındırdığı diğer canlılara yeter buraya kadar diyebiliyor dünya kendini, yaşattıklarından arındırarak kendini korumaya alabiliyor. Dünyamız coğrafi değişiklikler iklimsel değişiklikler ile kendini korumaya alıyor.

Kendini koruma yolları da bizler için bazen çok acı da olsa dünyanın yaşayabilmesi için zorunluluk olduğu anlaşılabiliyor. Dünya sadece insanlara ait değil bunu artık kabul etmeliyiz. Dünya öncelikle kendisine ait bizler kiracı gibiyiz kiraladığımız evi kötü kullanırsak ona zarar verirsek ev sahibi bizleri evden çıkarabilir dünyada bize bu mesajı tarih de birçok kez vermiştir. Sağlam doğayla barışık ev yapmazsan deprem de yıkarım, doğayı korumazsan iklimi değiştiririm, toprağı sevmezsen toprağı alırım denizlere bakmazsan üretkenliğini bitiririm vb. mesajları bizlere devamlı iletmiştir.

Dünyanın en güçlü ve söz sahibi canlısı insana aklını kullanamazsan gözle bile göremediğin virüslerle seni bitiririm mesajlarını vermektedir. İnsanlık dünya ile barışıklığını sürdürebilmek için çok güzel atılımlar yapmıştır. Bu barışıklığı sürdürdüğü dönemlerde dünyada onu en güzellikler sunmuştur. İnsan dünyayı evrimi gelişmeyi sürdürebilmek için eğitim-öğretimi yaşamına sokmuştur. Öğrenerek kendi var oluşunu anlamaya çalışmış bu öğrenmeler sonucu da eğitilmiş bireyler ile iç düzenini korumayı sağlamıştır. İnsanlığın en büyük sınavı doymak bilmeyen tüketimi ve özgüvenidir.

Günümüz insanı yüzyıllarca getirdiği hayat ve düşün sürecinde dünyayı  kendi için oluşturulmuş geçici bir mekan kabul etmiş, çılgınlar gibi tüketime yönelmiş bu süreçte de dünya ile barışını bozmuştur. Dünya artık bu kiracısına sert uyarılar vermeye başlamıştır. Salgınlar toprak üretim kayıpları atmosferin yapısının bozulması doğa olaylarındaki sert değişimler iklimlerin değişimi denizlerin ısınması buzulların erimesi bizleri artık sonun başlangıcına hızlı bir şekilde götürmektedir. Yakın bir gelecekte

Hindistan ve çevresinde başlayacak susuzluklar sonucu milyonlarca insan batıya doğru göç edecektir. Gulf stream akıntısındaki sıcaklık farklılıkları dünyamızın iklimini tamamen değiştirecektir. Aşırı üretime geçen Avrupa’nın inek nüfusundaki patlama dünya azot salınımını arttıracak atmosferde çoğalan azot dünyanın güneşe karşı savunmasını ciddi azaltacaktır.

İnsanlık  bu gidişi değiştiremezse dünya bu kiracısını değiştirecektir. Artık çok gelişmiş ülkelerin ikinci dünya arayışı insanlık ırkının devamını düşünmesi ve çok büyük paraları bu işe ayırması da bundandır. Dünyamız artık kiracısını değiştirecektir. Küçücük bir virüsün neler yapabileceğini  gördüğümüz bu dönem aslında bizlere büyük bir uyarıdır. Artık bireysel tehlikede değiliz İnsanlık olarak büyük bir tehlikedeyiz.

Artık bilim kurgu filmlerinde dünya dışı yaşam merkezleri kurulması fikri bizlere nelerle karşılaşabileceğimiz konusunda ilk adımlardır.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI