ÖĞRETMENİN CANLI DERSTE DRAMI


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 


Uzaktan eğitim çalışmasının bütün ülkede yaygınlaşması, eğitim açısından bir kazanım oldu.

Gerçi Eba sistemi yıllardır var, var olan bu alt yapı üzerine hızlı bir çalışma ile etkileşimli ders yapabilme  (canlı ders diyoruz ya) imkânının da sağlanması başarılmış güçlü bir kazanım oldu.

Sistem, kimi aksamalar olsa da, genelde başarılı bir şekilde sürdürülürken, yeni bir sorun daha ortaya çıktı.

“Eğitim yılı bitti” açıklaması ile “Herkes üst sınıfa geçecek” açıklaması bu güçlü kazanımların verimini azalttı.

Şu anda durum şu; okul yönetimlerinin atadığı dersleri öğretmen başlatıyor ama öğrenci derse gelmiyor, öğrenci derse gelmeyince de öğretmen kapatmak zorunda kalıyor. Öğretmenin yaptığı ders hazırlığı için harcadığı zaman ve derse gelmeyen öğrencinin yarattığı moral bozukluğu yanına kar kalıyor. İşte etkileşimli uzaktan eğitimin en büyük sorunlardan biri budur. Biliyorum ki çok öğretmen derse bağlanan tek öğrencisi için de sonuna kadar işlemesi gereken konusunu anlatıyor.

Bu sorunun bir çözümü var mıdır? Bu sorunu çözecek şekilde başarılı olan öğretmenler ve okullar var mıdır? Eğer var ise iyi iş çıkarıyorlar demektir. Tecrübelerini bütün eğitimciler ile paylaşırlarsa memnun olacağız.

Bu süreçte özel okulların böyle sorunlarının en alt düzeyde yaşandığının çevremizden görüyoruz. Ama devlet okullarında, özellikle dezavantajlı bölgelerdeki okullarda,  öğrencilere ulaşabilecek tek etken öğretmen oluyor. Öğretmen öğrenciye ulaşamadığı zaman öğrenci motivasyonunu kaybediyor ve dersler de yapılamaz hale geliyor.  Bu da dezavantajlı bölgelerdeki okullarda çalışan öğretmenlerin öğrenciler ile daha güçlü iletişim kurmalarını gerektiriyor.

Etkileşimli eğitim konusunda devlet üzerine düşeni yapıyor. Katılımı sağlamak için ailelere büyük iş düşüyor.

Bahsini ettiğimiz öğrenci katılımı sorunu oldukça yaygın yaşanıyor. Ama moral bozmaya gerek yok. Etkileşimli dersler bir kazanım. Sonra öğrencilerimiz bize geldiklerinde zaten gerekeni yapacağız ve onların eksiklerini gidereceğiz. Yeter ki normal yaşantımıza kavuşalım.Tarih: 28.05.2020 09:26